Plastik Hurda Geri Dönüşüm

Plastik geri dönüşüm nedir, hangi aşamalardan geçer gibi sorulara cevaben İska firması olarak donanımlı bir cevap vermeye çalışacağız. Plastik geri dönüşüm, piyasada yer alan büyük bir sürdürülebilirlik referansıdır.

Hafife alınmayan plastik geri dönüşüm ile birçok farklı sektörde kalkınma planları sürdürülebilir. Özellikle ilk etapta belirtmek gerekir ki plastik geri dönüşümü ile yaklaşık 1000 adet geri dönüştürülmüş plastik tepsiden 6 kişilik bir oturma grubu yapılabilir. Bu durum sizlere biraz abartı mı geldi? Evet, plastiğin gücü tam olarak bu.

Yukarıda yer alan bilginin yanı sıra günlük hayatta sıkça kullandığımız 2,5 litrelik bir plastik şişe, geri kazanılıp üretimde kullanılırsa 6 saatlik 60 watt’lık elektrik enerjisini tasarruf edilebilir ve bu her anlamda fayda sağlar. Bu fayda ülke ekonomisine de büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Tüm bilgilerden hareketle 25 adet 2 litrelik içecek şişesi geri kazanılsa bu maddeden bir plastik süveter elde edebilir ve sürdürülebilirliğin yansıması net bir şekilde gösterilir. Aynı zamanda 25 kullanılmış plastik şişeden bir ceket üretilebilir ve tekstil sanayisine de katkı sağlanmış olur.

Plastik Geri Dönüşüm Aşamaları Nelerdir

Plastik geri dönüşüm aşamaları konusunda donanımlı bir süreç gözeterek ilerleme sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte belirtilen bu sürecinde donanımlı bir şekilde işlemesi için 35 adet 2,5 litrelik kullanılmış PET şişesinden bir uyku tulumu yapılabilir. Plastiklerin geri dönüşümünün sağlanması için gerekli aşamalar şöyledir;

  1. Plastiğin Kesimi ve Kırılması:Bu aşamada plastik geri dönüşümünde ilk adım atılarak ilerleme sağlanır. Belirtmek gerekir ki ilk olarak cinsine göre ayrılan atık plastikler kırma makinalarında parçalanırlar. Parçalanan maddelere ise kepek ismi verilir.
  2. Plastik Yıkama ve Kurutma:Plastik yıkama ve kurutma ikinci aşama olarak yer almaktadır. Temel olarak belirtmek gerekir ki ilk adımda kepek haline gelen yarı mamül, önce yıkama havuzlarında kaliteli ürün elde etmek ve fire vermemek amaçlı yıkanır. Bu aşama sonrasında ise tipik endüstriyel kurutucularda her plastiğin çeşidine göre nemi alınır.
  3. Plastiğin Besleme Kazanına Transferi: Plastiklerin sıkma makinesine veya istenilen yere taşınması işlemi helezonlar yardımıyla yapılmakta ve süreç işlemektedir.